Řeč psího těla,díl 1.
Řeč psího těla
Ke komunikaci s lidmi a ostatními psy používá pes především mimiku obličeje, postavení uší, ocas, oční kontakt a celkový postoj těla. V prvním dílu tohoto článku si řekneme, co se nám pes snaží sdělit pomocí svého obličeje.
Mimika obličeje psa
Většina obličejových výrazů psa vychází, stejně jako u lidí, z dolní části tváře - tedy z okolí tlamy.1) Pohoda
Spokojenost je značena uvolněnou, lehce pootevřenou tlamou. Jazyk je částečně viditelný, může také přesahovat přes spodní zuby psa. Tento výraz se podobá lidskému úsměvu.
2) Zaujetí
Pokud má pes zavřenou tlamu, hlavu a uši mírně nakloněné dopředu a pohled upřený na jedno místo, vyjadřuje tím zájem o nějakou věc.
V takovéto chvíli se pes pokouší vyhodnotit situaci a rozhodnout se, co bude dělat. Je pořád klidný, ale už ne pasivní.
3) Agrese psa
Tato emoce je vyjadřována zdvižením pysků a odhalením zubů, případně i dásní. Existuje jednoduché pravidlo pro hodnocení zuřivosti psa: čím více jsou vidět zuby, tím důrazněji pes projevuje svou zlobu. Pokud na tento signál druhý pes nebo člověk nezareaguje smířlivě (u psů například převalením na záda), dojde k boji.
4) Strach
Když se pes něčeho bojí, ohrne pysky, čímž se odhalí zuby. Tlama je obvykle sevřená. Tento výraz může provázet tiché, chvějivé vrčení.
5) Varování před útokem
„Nedělej nic, co bych si mohl špatně vyložit, nebo zaútočím," sděluje pes, jehož pysky jsou ohrnuté, kůže na nose zvrásněná a tlama mírně otevřená. Může to být projev strachu nebo i sociální dominance. V takovém okamžiku je nejlepší zůstat stát na místě nebo pomalu couvat.
Když pes zíve
Psi zíváním nereagují pouze na nudu nebo únavu, ale také na různé stresové situace, kdy jsou nervózní a napjatí. Například psi často zívají poté, co je psovod potrestal.
Psi též používají zívání jako usmiřovací prostředek. Pokud se setkají s agresivním psem a nechtějí, aby na ně zaútočil, jednoduše zívnou a vyhrožující pes se obvykle zklidní. Není to ovšem projev podřízenosti. I dominantní pes může zívnout, když například chce uklidnit podřízeného jedince, který se před ním nejistě snaží chránit potravu.
Olizování u psa
Téměř úplně prvním zážitkem každého psa je olizování matkou po porodu. Fena svá štěňata tímto způsobem čistí, ale především tak podporuje dýchání. V pozdějších dnech jim takto napomáhá k vyprazdňování. Mezi staršími štěňaty je běžné, že si navzájem pomáhají olizováním čistit srst na hůře dostupných místech a postupně se olizování mění z naprosto účelového jednání na gesto vyjadřující náklonnost. V dospělosti ho psi mohou používat i jako znak svého podřízeného postavení.
Lízání má ještě jeden význam v divoké přírodě: když se fena vrátí z lovu, její štěňata se k ní hned vrhnou a olizují jí tlamu. I když to může vypadat jako láskyplné vítání matky, se kterou se štěňata několik hodin neviděla, důvod je mnohem prozaičtější. Štěňata takto podporují vyvrhovací reflex feny a snaží se ji přimět, aby jim vyvrhla natrávenou potravu, kterou ulovila. Pokud Vám tedy Váš pes po návratu domů olizuje obličej, pravděpodobně doufá, že dostane nějaké jídlo.
Až budete příště trávit čas se svým miláčkem, zkuste se zaměřit na to, jak se „tváří". Třeba zjistíte, že se Vám vlastně snaží říct úplně něco jiného, než jste si doteď mysleli.